Ново проучване установи, че наслаждаването на изкуството – независимо дали го преживявате или го създавате сами – може да бъде свързано със забавяне на процеса на биологично стареене, със „същия ефект върху стареенето като седмичната тренировка“, съобщава лондонският вестник „Таймс“. (Всеки, който наскоро е прекарал седмица в разходка из Венеция от една изложба на друга, би трябвало да се съгласи.) Изследователи от Университетския колеж в Лондон (UCL) установиха, че поне седмична доза изкуство – за предпочитане с различни форми и видове – прави хората средно с около година по-млади, както се вижда от промените в ДНК и по отношение на цялостното здраве, в сравнение с тези, които рядко се занимават с творчески изкуства. Всъщност проучването, публикувано в „Иновации в стареенето“ , заключава, че групата, занимаваща се с изкуство, изглежда остарява с до 4% по-бавно от своите колеги, с ефекти, подобни на тези от седмична тренировка. (Трябва да се отбележи, че тези, които са се възползвали най-много от инжекцията си с изкуство, са били над 40 години, а проучването е проведено върху 3556 възрастни във Великобритания.) „Тези резултати демонстрират въздействието на изкуствата върху здравето на биологично ниво. Те предоставят доказателства, че ангажираността с изкуствата и културата трябва да бъде призната за поведение, насърчаващо здравето, подобно на упражненията“, каза Дейзи Фанкурт , водещ автор на изследването от Института по епидемиология и здравеопазване към UCL.